Brachypelma boehmei – rady k chovu (Sklípkan Böhmeův)

Brachypelma boehmei – rady k chovu (Sklípkan Böhmeův)

Sklípkan Brachypelma boehmei (česky Sklípkan Böhmeův) je další z řady ikonických oranžovo černých pavouků z rodu Brachypelma. Jeho vzhledu dominuje výrazně oranžové tělo a oranžová barva taktéž pokrývá větší plochu jeho končetin. Oblíbený je zvláště mezi začínajícími chovateli a to pro svoji předpokládanou klidnost, atraktivní vzhled a fakt, že je pořád na očích. Níže popsané informace Vám pomohou se správným uchopením péče o tohoto sklípkana.

Ve zkratce
Jméno: Brachypelma boehmei
Český název: Sklípkan Böhmeův
Výskyt/Původ: Mexiko
Teplota: 22-26 stupňů celsia
Vlhkost: Sušší
Jedovatost: Slabá

Chování Brachypelmy boehmei

Pro Brachypelmu boehmei (česky Sklípkan Böhmeův ) platí to, co se dá obecně shrnout pro všechny zástupce tohoto rodu. Jedná se o klidného pavouka u kterého nehrozí příliš vysoké riziko kousnutí. I v případě vyrušení sklípkana je pravděpodobnější defensivní reakce ve formě vykopávání urtikačních chloupků, než stavění se do výhrůžných póz. Chloupky jsou sice nepříjemné, ale při troše opatrnosti se s nimi nemusí člověk vůbec dostat do kontaktu. Jedinec od jedince se samozřejmě chování jako u všech pavouků může lišit.

Právě díky klidnému charakteru je Brachypelma boehmei vhodným sklípkanem do začátku. Svoji roli samozřejmě sehrává i fakt, že tento sklípkan mívá tendenci pohybovat se (nebo spíše stát) na ploše substrátu a je tím pádem velmi dobře pozorovatelný.

Terárium pro Brachypelmu boehmei

Bohatě postačí klasické terárium pro zemní sklípkany v rozměrech 30x30x30cm. Do terária navrstvíme substrát a to do výše alespoň 6cm a připravíme pro sklípkana úkryt. Nejlépe poslouží korková kůra ve tvaru písmene U, nebo cokoliv podobného charakteru, co poskytne Brachypelmě boehmei klid a tmu.

Jako u ostatních Brachypelem platí, že nejvíce času tito pavouci tráví stáním uprostřed terária, nebo zdánlivě neúčelnými přesuny substrátu.

Vlhkost a Brachypelma boehmei

Brachypelmy nejsou fanoušky vlhkého substrátu a velice dobře prospívají v sušších teráriích. To ale neznamená, že se tento sklípkan obejde bez vody. Do terária umístěte misku v které udržujte stále vodu.

Pokud sklípkan misku permanentně zahrabává, vystačíte si s pravidelným kropením jednoho rohu. Frekvence se samozřejmě liší dle teploty a vlhkosti v místnosti. Jednoduše udržujte roh terária stále vlhký tak, aby měla Brachypelma boehmei přístup k vodě.

Vhodná teplota pro Brachypelmu boehmei

Brachypelmu boehmei lze bez jakýchkoliv obtíží chovat v pokojové teplotě. Optimální teploty se poté pohybují v rozmezí 22-27 stupňů s mírným poklesem na noc. Za předpokladu přístupu k vodě je Brachypelma schopna fungovat i ve vyšších teplotách.

V případě příliš nízkých teplot doporučuji k vytápění využít topnou fólii z vnější strany terária na boku. Pokud sklípkany ohříváte, vždy kontrolujte teplotu uvnitř terária, ať pavouka neupečete.

Krmení Brachypelmy boehmei

Standardně jako jiným sklípkanům podáváme potravu v optimální velikosti těla pavouka a to v intervalech dle velikosti pavouka a jeho aktuální kondice. Intervaly které dodržuji já se pohybují mezi třemi dny (malý hubení pavouci) a jedním měsícem (dospělý jedinci).

Brachypelmy obvykle mívají klapku, alespoň tedy ty moje, ale v opačném případě nedoporučuji překrmování. Brachypelma boehmei nepatří mezi nejpohyblivější pavouky a v případě příliš velkého abdomenu hrozí akutní riziko úrazu.

Jedovatost Brachypelmy boehmei

Brachypelma boehmei jako hlavní obranu používá vyčesávání dráždivých hloupků. Právě i díky tomu nedisponuje toxicky významným jedem a její kousnutí je tedy pro zdravého člověka téměř bez rizika.

Kousnutí samo o sobě by bylo bolestivé, zvláště u velkých jedinců kvůli rozměrům chelicer, ale následky srovnatelné s bodnutím vosou. Toto řečeno, kousnutí je díky klidnějšímu charakteru Brachypelmy boehmei velmi nepravděpodobné.

0.1 Brachypelmaboehmei

Zpět na výběr druhů

a nebo se mrkni na další druhy sklípkanů z rodu Brachypelma:
Brachypelma hamorii