Braní sklípkana na ruku

O tom jestli brát nebo nebrat sklípkana na ruku se dost často v internetových diskuzích vedou poměrně vášnivé debaty. Ani se nebudu tvářit že jsem v tomto neutrální a rovnou přiznám, že jsem zastáncem bezkontaktního chovu sklípkanů a brání sklípkanu na ruku považuji za holý nesmysl, navíc často prováděný z nízkých, nebo hloupých důvodů.

Sklípkan jako živočich je zvíře solitérní, jehož jediný kontakt s ostatními živočichy je na bázi predátor/kořist nebo kořist/predátor. Vyjme kontaktu s jedincem stejného druhu opačného pohlaví při páření, který navíc často končí smrtí samce chelicerami samice.

Takto by lidé chovající sklípkany měli sklípkany vnímat. Níže uvedu argumenty, které si myslím, že jsou pro můj pohled na věc stěžejní.

Proč nebrat sklípkany na ruku?

1. Sklípkan Vás nebere jako svého majitele, nemůže si k Vám vypěstovat vztah a nejlepší čeho můžete dosáhnout je zmatení sklípkana tak, aby Vás nepovažoval za riziko v dané situaci. V běžnějším případě sklípkana manipulací pouze stresujete.

2. Hlavní riziko braní sklípkana na ruku tkví právě v riziku pro sklípkana. Pokud se vyleká, může Vám z ruky spadnout, skočit a vážně se zranit. Sklípkani mají velmi křehké abdomeny a pád i z malé výšky pro ně může být rozsudek smrti.

3. Na rozdíl od předchozího bodu toto riziko považuji za přijatelné. Riziko pro osobu, který se sklípkanem manipuluje. V případě pavouků co jsou vybaveni urtikačními chloupky se jedná o požahání a u sklípkanů vybavených prudším jedem pak samozřejmě o kousnutí s nezanedbatelnými následky. Zde se ale obratem vracíme k riziku pro pavouka. Pokud do Vás sklípkana zakousne svoje chelicery, jste na to připraveni, nebo s ním mrštíte? Já si na toto odpovídat nechci.

Z toho mi vychází, především díky dvěma prvním bodům že rizika která braní sklípkanů na ruku především sklípkanům hrozí, jsou dostatečně reálná a s případným následkem, který za to podle mě nestojí. Navíc jsem přesvědčen, že z opačného pohledu, tedy proč brát sklípkany na ruku, neexistuje jediný relevantní argument. I na toto téma si ale dále dovolím krátkou úvahu.

Proč brát sklípkana na ruku?

1. Z těch racionálnějších argumentů bych vypíchnul ten edjukativní, případně pomocný. Jedná se o různé předváděčky, přiblížení sklípkanů lidem, pomoc s odstraňováním fóbií. I tady jsem si jist, že to jde jinak – pouze na bázi pozorování. Navíc tento argument nijak neanuluje protiargumenty. Především ty ohledně bezpečnosti pro sklípkana.

2. Potřeba socializovat se se svým mazlíčkem. Sklípkan není sociální zvíře. Tato potřeba je jedno straně sobecká a z logiky věci vadná. Pořiďte si psa, nebo jiné zvíře, které Vám bude sociální náklonnost vracet, nebo ho minimálně nebude stresovat a ohrožovat.

3. Argument, který nikdo nevysloví nahlas, ale je za mě dost častý. Potřeba mít hezké a zajímavé fotky na instagram. Netřeba se v tomto bodě rozepisovat dál.

4. Na závěr jsem si nechal jediný bod, kde považuji braní sklípkana na ruku za přijatelné a dokonce žádoucí. A to pokud se snažíte zabránit horší situaci. Sklípkan padá, nebo je v okamžitém riziku pádu. Sklípkan se blíží k místu odkud ho nebudete moci dostat a nemáte jak jinak mu v tom zabránit a podobné. Je jasné, že pak je zbytečné zvažovat, co sklípkanovi manipulace přináší nebo nepřínáší, ale je potřeba jednat.

Tohle je můj pohled na věc. Koneckonců, péče o zvíře je v rukách majitele a pohled na ní se může lišit. To se týká i tématu braní sklípkanů na ruku. V tom, co je ale minimálně logicky správné mám jasno.