Je sklípkan náročný na chov?

Jednoduchá odpověď na tuto otázku je – ne.

Ač se jedná o chov exotického zvířete, v porovnání s péčí o většinu ostatních běžně chovaných zvířat je sklípkan po všech stránkách nenáročný.

Nejběžnější úkon který budete při chovu sklípkanů provádět je určitě krmení a poskytování vody. Sklípkany není nutné krmit nijak často a v případě dospělých jedinců se mohou rozestupy mezi krmeními pohybovat v řádu týdnů až měsíců.

Co se prostoru pro chov týče i zde sklípkani nemají nijak zvláštní nároky a spokojení budou i v menších teráriích které v rámci domácnosti nezaberou moc místa. Více o správných rozměrech se dozvíte v samostatném článku.

Další z řad skromného počtu potřeb sklípkana jsou nároky na teplotu a vlhkost v teráriu. Co se teploty týče, existuje velké množství druhů, které budou s klidem prospívat v pokojové teplotě. Některé druhy mají potřeby mírně odlišné, kdy je například nutné k teráriu přidat nějaký zdroj tepla. To samé platí i pro vlhkost v teráriu. Některé druhy preferují vlhkost nižší a vystačí si s miskou na vodu, jiné vyžadují častější kropení. Vždy se stran teploty a vlhkosti informujte v rámci druhu, který chováte.

Zbývá snad zmínit údržbu terária. Ta je dle potřeby. Dá se říci, že pokud v teráriu nic nehnije, neexistuje žádný důvod o terárium pečovat. Pokud odstraňujete pravidelně zbytky potravy, vydrží terárium v „provozu“ schopném stavu klidně roky. Sklípkani sami preferují když do jejich habitatu nijak nezasahujete a nevystavujete je tak stresu.

Jak jsem zmínil již v úvodu. Péče o sklípkany je jednoduchá až triviální, přesto je dobré se vždy o všech aspektech péče o toto zvíře informovat. Přestože je většina sklípkanů poměrně odolná vůči chovatelským přešlapům, je zbytečné zvíře vystavovat dopadům nevhodné péče a v nejhorším případě riskovat jeho smrt.

zpět na výběr článků