Monocentropus balfouri – rady k chovu (Sklípkan Balfourův)

Monocentropus balfouri – rady k chovu (Sklípkan Balfourův)

Druh Monocentropus balfouri – co k němu říct? Myslím si, že v rámci hobby chovu sklípkanů se jedná z rozličných důvodů o jednoho z nejzajímavějších pavouků vůbec. A to nejenom kvůli atraktivnímu zbarvení, kombinaci světle krémové a výrazně modré, ale především proto, že M. balfouri lze jako jednoho z mála sklípkanů chovat bez větších obtíží komunálně. A to je mezi sklípkany rys vážně raritní.

Ve zkratce:
Jméno: Monocentropus balfouri
Český název: Sklípkan Balfourův
Výskyt/Původ: Jemen
Teplota: 23-28 stupňů celsia
Vlhkost: Sušší
Jedovatost: Silná

Chování Monocentropus balfouri

Pokud bych měl nějak popsat jedním slovem chování tohoto druhu, asi bych zvolil slovo plachý. Z mojí zkušenosti s jedinci druhu M. balfouri dávají tito sklípkani přednost útěku před obranou a je nutno říci, že jsou v tom velice dobří. Balfouri, pokud se rozeběhnou, dokáží vyvinout velmi vysokou rychlost, mění směry a je proto při manipulaci s nimi třeba dbát vyšší opatrnosti.

To ale neznamená, že se nedokáží postavit do obranné pózy a že by váhali kousnout. Jako většina sklípkanů ze starého světa jsou k tomu dobře vybaveni a riziko je tedy reálné.

Asi nezajímavějším prvkem charakteru druhu M. balfouri je jejich vysoká tolerance ostatních jedinců stejného druhu. To vede k tomu, že je možné tyto sklípkany bez obtíži chovat hromadně v jednom teráriu a to bez konfliktů.

Terárium pro Monocentropus balfouri

Monocentropus balfouri se pohybuje někde na pomezí mezí terestriálním a fosoriálním sklípkanem. V přírodě si tito pavouci kopou mělké nory a také je možné je najít v pavučinových tunelech vytvořených v přirozených přírodních úkrytech.

Pro jednoho pavouka připravíme terárium od rozměrech alespoň 25x20x20cm s vrstvou substrátu 10 plus cm. Terárium můžeme osadit kůrou, větvemi a jinými přirozenými kotevními body, za což se nám M. balfouri odvděčí hustými pavučinami a pavučinovými tunely.

Pokud chcete chovat více jedinců, není potřeba sahat nutně po větším teráriu. Naopak cílem je držet pavouky spíše pospolu, aby obývali jednotné území a nechtěli si uzurpovat část terária jenom pro sebe. Ze zkušeností jiných chovatelů vím, že chov 8mi dospělých jedinců nepotřebuje terárium větší než 35x35x35cm a já v současné chvíli chovám 4 jedince v teráriu 30x30x30, které je pro ně spíše moc prostorné.

Vlhkost a Monocentropus balfouri

Jedinci druhu sklípkana M. balfouri preferují díky svému původu spíše sušší terária a vzdušná vlhkost v teráriu by neměla překročit 60 procent. Z toho důvodu doporučuji nechat většinu substrátu proschnout a pavoukům poskytnout misku s vodou.

Díky tomu, že balfouráci rádi zaplétají, je možné, že miska bude obtížným řešením na údržbu. V takovém případě jednodušše udržujte jeden roh terária vlhčí, nebo občasně pokropte pavučiny vodou, aby se pavouci mohli napít.

Vhodná teplota pro Monocentropus balfouri

Co se teploty týče, jsou zástupci druhu sklípkana Monocentropus balfouri naprosto nenároční a odolní. V Jemenu, v lokalitách kde se vyskytují, se teploty pohybují v drastických rozmezích 10, až 55 stupňů celsia což značí, že tento pavouk dokáže přežít velké teplotní výkyvy do obou směrů.

Toto řečeno, podobné extrémy v teráriu by pavouk pravděpodobně neustál, protože v přírodě má možnost vyhledat úkryty, které mu pomohou s regulací teploty. Optimálně tedy udržujte teplotu 23 až maximálně 28 stupňů, s přirozeným nočním poklesem.

Krmení Monocentropus balfouri

Z mojí zkušenosti jsou M. balfouri spíše opatrnější jedlíci. Krmíme klasicky bezobratlým hmyzem ve velikosti těla pavouka a v rozmezích která jsou patřičná pro jeho životní stádium.

V případě komunálního chovu, kdy držíme více sklípkanů pohromadě, je vhodné potravu předkládat častěji, abychom chovance nevystavovali hladu a tím zabránili potenciálním sporům o potravu. Pokud jsou pavouci pravidelně krmeni, nedochází ke kanibalizaci ani u velmi rozdílně velkých sklípkanů.

Jedovatost Monocentropus balfouri

Toxicita tohoto pavouka není řádně prozkoumaná, ale na místě je jistě opatrnost. Přestože se spekuluje o tom, že jed tohoto pavouka je o něco slabší než u jiných toxicky významných druhů, je to opravdu více spekulace, než něco o co by se měl člověk opírat.

M. balfouri nedisponují urtikačními chloupky a tak kousnutí a jed, je kromě útěku jejich jedinou formou obrany. Dá se tedy předpokládat, že jed bude dostatečně potentní na to, aby způsobil nepříjemné následky. A přestože se jedná o plašší sklípkany, kousnutí považuji při nevhodné manipulaci za víc než reálné.

Můj komunální chov M. balfouri

Pokud chcete vidět, jak jsem tyhle krasavice sesazoval dohromady a připravoval komunální terárium pro sklípkany, nezapomeňte mrknout na video na mém internetovém kanále Pet svět niže:

Pokud by Vás zajímalo, jak chovat tento druh sklípkana M. balfouri komunálně, sepsal jsem pro Vás ZDE krátký článek s mými zkušenostmi.