Dekorace do terária pro sklípkana.

V prvé řadě je nutné si zmínit, že sklípkanovi je naprosto jedno jak terárium vypadá. Jediné co ho zajímá je, zda-li se podmínky v teráriu potkávají s podmínkami, které potřebuje pro svůj život.

Takto nějak si představuji vhodné terárium pro sklípkana, které je zároveň funkční a esteticky přijatelné.

Veškeré dekorace (s výjimkou vhodného úkrytu a kotevních bodů pro pavouky co pletou sítě) jsou tedy veskrze pouze estetickou záležitostí pro oko chovatele a je tedy nutné se spíše zaměřit na eliminování rizik, které sebou nevhodné dekorace mohou přinést.

Absolutně je nutné se vystříhat čehokoliv, co by mohlo vypustit jakoukoliv látku potenciálně toxickou pro sklípkany. Tím mám na mysli především artificiální materiály, které mohou třeba reagovat s vodou, nebo mohou v teráriu podléhat zkáze. Sklípkani jsou obecně extrémně citliví na kontaminace chemií a proto je potřeba si dávat při výběru dekorace velký pozor.

Pokud něco do terária dáváte, je třeba dbát i na umístění, váhu a tvar daného předmětu. Těžké předměty musí být umístěny tak, aby je sklípkan nemohl podhrabat a nechat se zavalit. Zároveň by dekorace neměli mít žádné ostré části o které se pavouk může zranit při pohybu. Je třeba myslet i na to, že pokud v sobě dekorace má otvory do kterých se pavouk pohodlně vejde, nemusí to platit natrvalo a pavouk se v nich později jednoduše zasekne. Dekorace s tvrdým povrchem pak neumisťujte do krajů terária, aby na ně sklípkan při lezení po skle nemohl spadnout.

Co tedy do terária můžete dát?

Korek
Vhodným doplňkem do terárií jsou všemožné tvary korkové kůry a korkových větví. Tento materiál je oproti běžnému dřevu lehký a velmi odolný proti plísním. Navíc často může sloužit jako úkryt pro sklípkana, případně jako kotevní bod pro jeho sítě.

Listí, listová hrabanka
Listy dotváří přirozený vzhled terária a pavoukovi nijak neuškodí. Jen je třeba dbát na to aby nebyli z pro hmyz toxických stromů. Vhodné jsou listy ze stromů ovocných, nebo listí buku a dubu. Pokud berete listy z venku, ujistěte se, že nejsou zasaženy žádným parazitickým organismem a že na nich neprobíhá hniloba.

Mech
Mech je dalším z hezkých prvků, který je možné do terária pro sklípkana umístit. A to jak živý, tak mrtvý. V případě živého mech navíc zadržuje vodu a je proto vhodný do vlhčích terárií, kde pomáhá udržovat potřebnou vlhkost.

Kameny
Ty je možné do terária umístit, za předpokladu že se budete řídit radami na počátku tohoto článku. Žádné ostré hrany, nemožnost kámen podkopat, vhodné umístění.

Umělé rostliny
Většina umělých rostlin, alespoň za mě, působí v teráriích kýčovitě. Dají se nalézt ale i pěkné a dobrá zpráva je, že pro sklípkany nejsou nebezpečné. Pokud tedy nechcete, nebo nemůžete do terária umístit živou rostlinu, jedná se o vhodnou volbu.

Živé rostliny
Zde je třeba dát si pozor. Absolutně se vyvarujte použití jakékoliv rostliny, která by na povrch vylučovala toxickou látku. Rostliny které nic nevylučují, ale jsou jedovaté lze použít, nicméně já to nedoporučuji. Sklípkan je ožírat nebude, ale je třeba myslet na to, že jeho potrava ano. Pokud necháte třeba cvrčka v teráriu delší dobu (což je obecně špatná praxe), může rostlinu pozřít a jed skrze něj pozře i sklípkan. Nutné je se také zamyslet nad tím, zda-li se potřeby rostliny potkávají potřebami sklípkana ve smyslu tepla, vlhkosti a i světla. Sklípkani světlo nemusí a rostlina se tedy bez výrazného zdroje světla musí obejít taktéž.

V poslední řadě je také nutnost zjistit, zda-li druh sklípkana kterého chováte vůbec existenci květiny dovolí. Některé druhy rádi věci v teráriu zasypávají čímž květinu zničí. To samé platí pro sklípkany co pletou husté sítě a rostlinu zabijí tím, že jí kompletně omotají.

Umělé terarijní a akvarijní dekorace
Sortiment tohoto druhu zboží je nepřeberný a není tedy možné obsáhnout jednotlivé typy. Hlavní je zase a znovu myslet na bezpečí sklípkana a řídit se radami které jsme zmínili na začátku.

zpět na výběr článků