Terárium pro sklípkana

Terárium pro sklípkana

Zvolit vhodné terárium pro sklípkana je základní je základním předpokladem správné péče o něj. Přestože se nejedná o žádnou vědu, je dobré si udělat pořádek v tom, podle čeho správný životní prostor pro vašeho pavouka vybrat a právě o tom je tato stránka.

Co vybrat jako terárium pro sklípkana?

Pokud se řekne terárium, člověk si prostě představí terárium. Pravda ale je, že pavoukovi je jedno v čem žije, pokud prostor splňuje jeho životní potřeby, stejně dobře poslouží třeba plastový box na boty. Níže si tedy povíme něco o jednotlivých řešeních, a jejich výhodách či nevýhodách při použití jako terárium pro sklípkana.

Plastový box

Plastové krabičky jsou jedním z nejčastěji volených řešení pro chov pavouka. Jejich nespornou výhodou je nízká cena a proto se především hodí pro chov sklípkanů, kteří jsou ještě malí pro finální rozměry terária. Pokud se rozhodnete pro plast, vždy se ujistěte, že plastovou krabičku je možné bezpečně uzavřít a víčko přiléhá po celém obvodu tak, aby ho sklípkan nemohl nadzvednout.

Dalšími výhodami je nízká váha, jednoduchá možnost uzpůsobit větrání konkrétnímu pavoukovi (propíchnutím, provrtáním, nebo propálením) a nepřeberné množství typů krabiček z kterých můžete vybírat.

Nevýhodou pak může být horší viditelnost na pavouka. Propustnost plastu nikdy nebude taková, jako kdyby jste se rozhodli pořídit terárium pro sklípkana z čirého skla.

Fauna box

Fauna boxy jsou mojí oblíbenou volbou pro sklípkany, kteří ještě nejdou do finálního terária. Oceňuji jejich skladnost, lze je bez problémů pokládat na sebe a fakt, že díky průduchům ve víčku je vyřešené větrání.

Většina fauna boxů je také vybavena dvířky ve víku, které poslouží ve chvíli, kdy potřebujete pavouka nakrmit a nechcete ho rušit otevíráním celého víka. Víko, které je z neprůhledného plastu také pavoukovi dává dodatečný stín, který sklípkani preferují před světlem. Viditelnost na pavouka je velmi dobrá.

Nevýhodou pak je větrání, které už jsem zmínil jako výhodu. Je opravdu pořádné a fauna boxy jsou proto vhodnější spíše pro suchomilnější sklípkany. Udržovat ve fauna boxu vyšší vlhkost je poměrně problematické.

Skleněné terárium

Skleněné terárium je určitě za mě tou nejvhodnější volbou. Kvalitní vysoce průhledný materiál, odolný vůči poškození, díky váze stabilní a výběr je také poměrně široký.

Problémem může být vyšší pořizovací cena a pak také to, že terária nejsou primárně vyráběna pro sklípkany a nemusí tedy vyhovovat například po stránce větrání.

Primární nevýhody skleněných terárii se dají ale jednoduše eliminovat tím, že si slepíte terárium vlastní. Pořizovací cena materiálů bude podstatně nižší než když si zakoupíte komerční produkt a terárium uzpůsobíte přesně potřebám pavouka.

Terárium z plexiskla

Plexisklové terárium může být také skvělou volbou z estetického hlediska a sklípkanovi poslouží stejně dobře jako skleněné. Také se s ním jednodušeji pracuje, pokud do něj třeba potřebujete vyvrtat nějaké dodatečné otvory.

Co považuji za obrovskou nevýhodu je to, že plexisklo se velice lehce poškodí především poškrábáním a ztratí tak po čase svoji čirost. Pořizovací cena je navíc ještě vyšší než u terária skleněného a moc neklesá ani při snaze slepit si terárium svépomocí.

Jak tedy vybrat terárium pro sklípkana?

Jak vidíte, možností je dostatek a pokud použijete selský rozum, sklípkan bude spokojený s kteroukoliv z předchozích variant. Dejte si pozor na terária s mřížkovým víkem. Sklípkanovi se do něj může zaseknout noha, o kterou může přijít, nebo si přivodit i vážnější zranění.

Níže se můžete podívat na některé z terárií a boxu které používám já.

Takhle nějak náhodně mohou vypadat plastové boxy, pokud vám nejde o design. 🙂
Kupované skleněné terárium stylu gilotina a další plastové krabičky.
Mnou humpolácky vyrobené terárium pro sklípkana.
Kelímky z měkkého plastu se hodí především pro malé sklípkany…a jak můžete vidět, tak i štíry.
Fauna boxy a příklad jejich praktického vrstvení.

Pokud jste se pro nějaký typ terária nebo boxu rozhodli, dalším logickým je vybavit ho nějakým substrátem. O tom se více dozvíte ZDE.