Kde koupit sklípkana?

Možností je v tomto případě vícero a můžete se proto vybrat, jaký způsob pořízení sklípkana je pro vás možný a nejvhodnější. Níže řadím jednotlivé způsoby pořízení sestupně dle vhodnosti, na základě mojí osobní zkušenosti.

Koupě sklípkana od chovatele / na burze

Za nejbezpečnější způsob pořízení sklípkana jak pro vás, tak pro zvíře samotné považuji koupi od chovatele. A to jak u něj doma, tak na nějaké výstavní burze, které se pravidelně konají v rámci větších měst ČR. V prvé řadě máte možnost si zvíře při koupi zkontrolovat, jestli vám vyhovuje, jestli působí zdravě a v řadě druhé si ho bezpečně svépomocí dopravíte domů.

Koupě s dopravou skrze přepravní společnosti

V našich podmínkách je běžné, že chovatelé zasílají pavouky skrze obyčejné přepravní služby (třeba zásilkovna, nebo ppl) a pokud je vše provedeno správně, v naprosté většině případů pavouk dorazí na vaši adresu bez újmy. Důležité je především kvalitní zabalení pavouka zohledňující roční období a rychlost doručení. Zásilkovna je v tomto případě nejčastější volbou, protože pavouk obvykle dorazí do druhého dne. Riziko zde ale je, a je s ním nutné proto v tomto případě počítat. Pavouka na poslání jednoduše zakoupíte od někoho v tematických skupinách na FB, nebo inzertním serveru se zvířaty iFauna.

Zverimexy

Pro mě to vlastně není varianta. Některé prodejny velkých řetězců nabízejí sice sklípkany, ale z principiálního hlediska bych tam žádného nezakoupil. Dost často nejsou schopni sdělit druh, vystavují sklípkany v nevhodných teráriích, neposkytnou kvalifikovanou radu a cena bývá vzhledem k pavoukovi a katastrofální službě naddimenzovaná. Prodej živých zvířat v pet řetězcích je příšernost, z mého pohledu hraničící s týráním, takže ač u sklípkanů se asi přímo o týrání hovořit nedá, principiálně koupi na těchto místech nedoporučuji.

Výjimkou mohou být nějaké specializované teraristické prodejny, kde může péče o zvířata a kvalifikace prodávajících vypadat jinak, ale osobní kladnou zkušenost nemám.

zpět na výběr článků