Chromatopelma cyaneopubescens – rady k chovu (Sklípkan modrochlupý)

Chromatopelma cyaneopubescens – rady k chovu (Sklípkan modrochlupý)

Chromatopelma cyaneopubescens (česky Sklípkan modrochlupý) je jediným známým druhem v tomto rodu a dovolím si říct, že tím její výjimečnost nekončí. Nádherný modrý pavouk, nenáročný na chov a navíc plete úžasné a husté sítě. To a další věci z něj dělají velmi atraktivního sklípkana a to i pro začátečníky. Na rozdíl od jiných sklípkanů, disponuje výraznými barvami i jako mládě a díky tomu, že poměrně rychle roste je opravdu zajímavé ho sledovat.

Ve zkratce:
Jméno: Chromatopelma cyaneopubescens
Český název: Sklípkan modrochlupý
Výskyt/původ: Venezuela
Teplota: 24-28 stupňů celsia
Vlhkost: Sušší
Jedovatost: Slabá

Chování Chromatopelmy cyaneopubescens

Chromatopelma je v zásadě bezproblémový sklípkan. V případě jedince kterého chovám já, v případě vyrušení volí vždy útěk do svého pavučinového hradu. Nikdy jsem nepozoroval zaujetí výstražného postoje, ani vykopávání žahavých chloupků. Toto řečeno, v rámci zkušenosti ostatních lidí na internetu jsou některé Ch. cyaneopubescens odhodlanými vykopávači, tak je to potřeba v rámci manipulace brát v úvahu.

Jinak se jedná o aktivního pavouka, který pokud není rušen. Tráví většinu času nahoře na síti, kde čeká na svoji kořist. Tu loví velmi aktivně a jeho odezva na krmení je vždy rychlá.

Kousnutí tímto pavoukem nepovažuji za příliš pravděpodobné, ale právě díky prudké kořistnické reakci ne za vyloučené. Věřím, že pokud by se Chromatopelma spletla a vyhodnotila lidský prst jako potravu, neváhala by.

Terárium pro Chromatopelmu cyaneopubescens

Jedná se o zemního pavouka, který je ale někdy označován jako semi-arboreální. V divoké přírodě se tento sklípkan drží u země a mezi kmeny křovisek tká husté sítě ve tvaru tunelů, které mu poskytují bezpečí a napomáhají při shánění potravy.

Pro pavouka tedy volíme terárium o rozměru alespoň 25x25x25cm kdy hloubka substrátu není důležitá a bohatě postačí 5cm. Chromatopelmy mám i na hlubokém substrátu a vypadá to, že norování je vůbec nezajímá. Mnohem důležitější jsou v tomto případě kotevní body, za které může sklípkan uchytit svoji síť. Různé větve, dekorace, kůry – to vše Chromatopelma cyaneopubescens využije.

Vlhkost a Chromatopelma cyanepubescens

Chromatopelmy žijí v sušších oblastech ne nepodobných savaně. I v chovu preferují suché prostředí kdy vlhkosti se viditelně vyhýbají a u mláďat chovaných ve vlhku dokonce dochází k častým úmrtím.

Doporučuji tedy chovat Chromatopelmy na suchém substrátu s občasným rosením pavučiny, aby se pavouk měl jak hydratovat, nebo v případě dobře větraných terárií či boxů udržovat vlhký pouze jeden roh terária.

Poskytovat sklípkanovi v tomto případě misku s vodou není z chovatelského hlediska nejpraktičtější. Chromatopelma ji v poměrně krátké době kompletně zaplete, což znemožní pohodlné vyndávání misky a při každé údržbě budete pavouka rušit tím, že mu budete trhat pavučinu.

Vhodná teplota pro Chromatopelmu cyaneopubescens

V prostřední v kterém Chromatopelma cyanepubescens žije, teploty dosahují až 30-ti stupňů a díky tomu tento pavouk zvládá i vyšší teploty bez problémů.

V místnosti v které pavouky chovám je celoročně mezi 24-28 stupni celsia a pavouci prosperují bez sebemenšího problému a velmi intezivně rostou. Jediné čeho bych se tedy vyvaroval je vystavování sklípkana výrazně nižším teplotám.

Krmení Chromatopelmy cyaneopubescens

Jak jsem již zmiňoval, je Chromatopelma velmi dravý a aktivně lovící pavouk. Z mojí vlastní zkušenosti mohu říci, že se nebojí zaútočit ani na podstatně větší kořist, než je k její velikosti vhodné podávat.

Pokud tedy rádi pozorujete sklípkany při krmení, buďte si jisti že tento druh Vám vždy předvede zajímavé divadlo.

Jediné na co bych si v případě Chromatopelmy dal pozor, je překrmování. Mnou chovaní jedinci nemají nikdy dost a jedli by dokud nebudou vypadat jako klíště. To sebou samozřejmě nese dodatečná a zbytečná rizika pro sklípkana.

Jedovatost Chromatopelmy cyaneopubescens

Chromatopelma cyaneopubescens je vybavena žahavými chloupky a tím pádem tedy disponuje jenom velmi mírným jedem, který pro dospělého zdravého člověka nepředstavuje žádné riziko.

V případě kousnutí se tedy dá počítat s příznaky, které budou podobné třeba včelímu bodnutí, kdy samozřejmě kousnutí bude mnohem bolestivější, díky velikosti chelicer pavouka.

Zpět na výběr druhů